Branża

  • Inżynieria / Technika / Jakość

Oczekiwane wykształcenie

  • Licencjat

Lokalizacje

  • Gdańsk
    (80-007)

Praca na stanowisku Data Scientist in Technology Team

Opis działalności firmy

Talentuno to platforma stworzona by wspierać talenty przy wykorzystaniu potęgi crowdsourcingu. Pragniemy umożliwić każdemu stanie się częścią branży rekrutacyjnej i czerpanie z niej korzyści. Talentuno wykorzystuje technologię, by wspierać każdego w procesie polecania swoich znajomych na otwarte stanowiska i zarabianiu na tym. Nasz napędzany przez technologię system biznesowy umożliwia firmom skuteczniejsze pozyskiwanie Kandydatów przy o wiele niższych kosztach. Demokratyzując branżę rekrutacji, firmy zyskują dostęp do tysięcy rekruterów-freelancerów pracujących na ich sukces. W ten sposób rozwiązujemy odwieczny problem dostępu do zasobów ludzkich.

Data Scientist in Technology Team
Gdańsk

Opis stanowiska

  • Develop AI models to create sophisticated analytical solutions for Anti Financial Crime domain.
  • Monitor the efficiency of developed machine learning models and fine tune, when there is a need.
  • Build data structures by gathering, identifying relationships and transforming big datasets.
  • Perform queries and analysis to identify any anomalies and inconsistencies within data.
  • Work closely with stakeholders to understand their needs and business correlation of analysed data.
  • Keep up with the latest AI methodologies and Financial Crime trends.

Wymagania

  •   Min 2 years of experience in machine learning and statistical modelling.
  •   Proficiency in programming languages (Python, R) and querying technologies (e.g. SQL)
  •   Familiarity with big data technologies (e.g. Spark)
  •   Knowledge of data visualisation(e.g. ggplot, plotly)
  •   University degree (preferred in Statistics, Econometrics, Mathematics, Computer Science, Big Data)
  •   Excellent written & spoken English with great communication skills.

Oferujemy

  •   Opportunity to use your technology and business skills to address global financial crime challenges
  •   Participation in design and implementation of new products and services that leverage cutting edge technology
  •   Collaboration with high profile, ambitious IT professionals
  •   Work in an international team providing services to leading global financial institutions (based in Europe, US, Asia and Africa)
  •   Technical trainings
  •   Attractive remuneration package
  •   Benefits (private healthcare, multisport card, language classes)
  •   Great atmosphere and comfortable working environment