Zobacz 10 błędów, najczęściej popełnianych w listach motywacyjnych.
Błąd 1: Powtarzanie informacji z CV
Jest to nadal najczęściej spotykany błąd w listach motywacyjnych. Taki dokument przede wszystkim źle się czyta i jest po prostu nudny! W liście motywacyjnym jest miejsce na to, na co nie znalazło się miejsce w twoim CV. To nie może być kopia tego dokumentu! Wyjaśnij pracodawcy swoje motywacje, wymień osiągnięcia i wykaż, co potrafisz zrobić dla jego firmy, podpierając się rzeczywistymi przykładami z Twoich dotychczasowym osiągnięć.
Błąd 2: Ja, ja, ja
Często kandydaci albo zapominają, że dokumenty aplikacyjne to reklama produktu, jakim jesteśmy my sami, albo biorą to za bardzo do siebie. List motywacyjny pierwszej grupy, ma charakter roszczeniowy, kandydat wypisuje swoje wymagania i oczekiwania wobec pracodawcy. Druga grupa reklamuje siebie jako najlepszego pracownika na świecie, nagromadzając w CV zbyt dużą dawkę samouwielbienia. Obie wersje raczej nie spotkają się z optymistycznym podejściem rekrutera.
Błąd 3: Brak personalizacji, błędy w adresach
Prawidłowo napisany list motywacyjny jest dostosowany do konkretnego pracodawcy. Adres, nagłówek, numer referencyjny, treść oraz klauzula o danych osobowych musi być za każdym razem personalizowana. Brak takiego zabiegu informuje pracodawcę, że wysyłamy setki aplikacji do wszystkich firm. Nie jest to korzystny dla nas wniosek.
Błąd 4: Literówki i błędy ortograficzne
Komentarz nie jest tu w zasadzie potrzebny. List motywacyjny to dokument biznesowy. Musi wyglądać starannie i schludnie. Literówki, język potoczny, błędy ortograficzne to jawna oznaka naszego lekceważącego stosunku do rekrutacji.
Błąd 5: Korzystanie z gotowych wzorów
Kopiowanie treści gotowego wzoru z Internetu to oczywisty błąd. Rekruter, który sprawdza kilkadziesiąt aplikacji, bardzo szybko wychwyci powtarzający się schemat. Nie można do tego dopuścić! Z tego powodu, list motywacyjny należy napisać zawsze samemu, w oparciu o liczne wskazówki, które można znaleźć również na naszym portalu.
Błąd 6: Brak konkretów
Kandydaci często w listach motywacyjnych piszą zbyt ogólnie. W aplikacji należy podkreślić najmocniejsze strony w taki sposób, żeby rekruter nie musiał ich się doszukiwać. W naszych dokumentach rekrutacyjnych, tak jak w reklamie, atuty produktu muszą być widoczne na pierwszy rzut oka. Warto poprosić kogoś o jednokrotne przeczytanie całego listu i wymienienie Twoich atutów, które z niego wynikają. Jeśli odpowiedź przyjdzie od razu, oznacza to, że list jest dobrze napisany.
Błąd 7: Brak odniesienia do tego, czego potrzebuje pracodawca
Aby uniknąć tego błędu, zanim usiądziesz do pisania listu, dobrze się przygotuj. Wypisz wszystkie wymagania, które zostały określone w ogłoszeniu oraz przeanalizuj zadania, jakie będą czekały na Ciebie na stanowisku i również zanotuj wszystkie na swojej liście. Następnie, po myślniku, do każdego punktu dopisz swoje kwalifikacje związane z konkretnym wymaganiem, poparte przykładami. Dopiero z tak zebranym materiałem, jesteś gotowy do pisania tego dokumentu.
Błąd 8: Oryginalność na siłę
Powtarzamy: list motywacyjny jest dokumentem biznesowym. Nie ma tu miejsca na żadne „fajerwerki”. Jeśli nie jesteś pewien, czy rzeczywiście masz dobry pomysł, który zostanie pozytywnie odebrany przez rekrutera, lepiej pozostań przy standardowej wersji. Weź pod uwagę, że Twój trud, może zostać nie tylko niedoceniony. Twoja aplikacja może zostać po prostu odrzucona.
Błąd 9: Nieodpowiednia długość
Jeśli chodzi o wymiary, zarówno CV jak i list motywacyjny, ma podobne zasady, co do objętości dokumentu. W obu przypadkach nie powinny przekraczać 1 strony A4. Nasz list motywacyjny ma być ulotką reklamową, a nie księgą naszych osiągnięć. Pamiętajmy, że rekruter ma zaledwie kilka minut na naszą aplikacje. Jeśli dostarczymy mu materiał na kilka stron, może od razu zrezygnować z jego czytania.
Błąd 10: Podawanie nieistotnych informacji
Ten sam błąd, powtarzający się w obu dokumentach rekrutacyjnych. Powinniśmy skupić się tylko na najistotniejszych informacjach z punktu widzenia pracodawcy. Wszystkie nasze kursy, doświadczenia, nie ważne jak ciekawe, jeśli nie są ważne na stanowisku, na jakie aplikujemy, nie powinny się w tym dokumencie znaleźć.