Branża

  • Human Resources / Zasoby ludzkie

Oczekiwane wykształcenie

  • Licencjat

Lokalizacje

  • Budapeszt
    (Węgry)

Praca na stanowisku Polish Speaker Payroll Specialist

Opis działalności firmy

Talentuno to platforma stworzona by wspierać talenty przy wykorzystaniu potęgi crowdsourcingu. Pragniemy umożliwić każdemu stanie się częścią branży rekrutacyjnej i czerpanie z niej korzyści. Talentuno wykorzystuje technologię, by wspierać każdego w procesie polecania swoich znajomych na otwarte stanowiska i zarabianiu na tym. Nasz napędzany przez technologię system biznesowy umożliwia firmom skuteczniejsze pozyskiwanie Kandydatów przy o wiele niższych kosztach. Demokratyzując branżę rekrutacji, firmy zyskują dostęp do tysięcy rekruterów-freelancerów pracujących na ich sukces. W ten sposób rozwiązujemy odwieczny problem dostępu do zasobów ludzkich.

Polish Speaker Payroll Specialist
Budapeszt

Opis stanowiska

  • Gather information on hours worked for each employee
  • Calculate the correct amount incorporating overtime, deductions, bonuses etc. with assistance of a computer system
  • Receive approval for payments when needed
  • Prepare and execute pay orders through an electronic system or distribute paychecks
  • Administer statements of payment to personnel either electronically or on paper
  • Process taxes and payment of employee benefits
  • Keep track of hour rates, wages, compensation benefit rates, new hire information etc.
  • Address issues and questions regarding payroll from employees and superiors
  • Prepare reports
  • Delivery of an effective, efficient and timely HR transactional and payroll service in line with agreed service levels (including payroll schedules), regulatory guidelines and statutory / legal requirements

Wymagania

  • Knowledge Polish and English language min. B2/C1
  • Degree: College or University degree: Human Resources / Economics / Finance / Psychology / Payroll certified
  • IT skills: relevant working knowledge in ERP systems (Workday, Peoplesoft, SAP,etc..)
  • Strong knowledge in Payroll Processing Cycle (end to end)
  • Knowledge of Payroll Process and system, Employee eligibility requirements, understanding of payroll processing and associated tools
  • Knowledge of data management tools and pay practices
  • Knowledge of Employee Document Services, Policies and Tools
  • An understating of manual payroll calculations
  • Knowledge in Payroll tax calculations, filing, reporting
  • Good knowledge in payroll and tax reconciliations
  • Willing to travel for DD & KT, process documentation & process mapping during transition
  • Mobility

Oferujemy

  • Market competitive compensation package
  • A great diversity of people, cultures and business areas
  • Language courses and training
  • Global and diverse working environment
  • Volunteering, sport and employee events