Branża

  • Sprzedaż / Przedstawiciele

Lokalizacje

  • Wrocław
    (50-900)

Praca na stanowisku Sales Specialist

Opis działalności firmy

Firma Business Bridge Group Sp. z o.o. jest profesjonalną agencją rekrutacyjną. Współpracujemy z firmami w zakresie poszukiwania najlepszych specjalistów i menedżerów na terenie całej Polski i UE, dbając przy tym o zapewnienie satysfakcjonującej pracy kandydatom.

Sales Specialist
Wrocław

Opis stanowiska

On behalf of our client - consumer electronics distributor - we are actively seeking an experienced and dynamic:

Sales Specialist – Export Department

Work location: Wrocław

RESPONSIBILITIES:

  • generating sales qualified leads,

  • market analysis and identifying customer needs,

  • establishing cooperation with new companies and servicing the existing ones,

  • creating, updating and managing the effective contact database,

  • creating price lists and conducting negotiations.

Wymagania

REQUIREMENTS:

  • Bachelor's degree,

  • min. 1 year of sales experience,

  • good command of English at minimum B2 level,

  • strong interpersonal, decision-making and problem-solving skills,

  • self-confidence, collaboration and the ability to have positive relationships with customers and co-workers,

  • good knowledge of MS Office, (Comarch is welcome).

Oferujemy

OUR CLIENT OFFERS:

  • a contract of employment,

  • an attractive salary,

  • the opportunity to develop and gain the experience in an international team,

  • a benefit package,

  • necessary sales and work tools.