Choć kompetencje to Twój największy atut w szrankach z rekruterami, nie jest to koniec Twojego arsenału. Poza ciężką artylerią, jest kilka dodatkowych sztuczek, które pomogą Ci wyjść z tej potyczki zwycięsko. Gotowy na bitwę?
Niech zaiskrzy!
Pamiętaj, że rekruter jest tylko człowiekiem i nie potrafi ocenić Cię tylko pod względem Twoich kompetencji. Jeśli Cię po prostu polubi, jako człowieka, zyskasz ogromny plus. Bądź sobą, postaw na dialog, nie monolog, uśmiechaj się i żartuj. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą – powiedz o tym wprost, rozładujesz atmosferę, a osoba przeprowadzająca rekrutację na pewno oceni to pozytywnie. Już kilka minut rozmowy może pokazać Cię jako osobę pozytywną, zarażającą energią, a to wyróżnia wśród innych kandydatów.
Odpowiadaj nie pytany
Rekruter nie zapytał o ważne kompetencje, które mogą pomóc Ci osiągnąć rekrutacyjny sukces? Pochwal się nimi mimo to, umiejętnie wplatając je do rozmowy. Zadbaj o to, żeby pokazać się w jak najlepszym świetle i nie zostawiaj sprawy losowi. Nie jest objaw samochwalstwa, dla rekrutera też jest to kluczowa informacja, a jego zadaniem jest znaleźć najlepszą osobę na konkretne stanowisko. Pomagając mu, możesz tylko zyskać jego wdzięczność. Nawet jeśli nie jest to umiejętność wymagana w ogłoszeniu, ale uważasz, że może być przydatna na tym stanowisku – opowiedz o tym. Oczywiście z odpowiednim wyczuciem.
Praca z powołania
Pracownik, który kocha swoją pracę i marzył o tym stanowisku, to prawdziwa perełka wśród mnóstwa kandydatów, których interesuje tylko wysokość pensji. Pokaż żywe zainteresowanie i entuzjazm do tego, czym się zajmujesz. Może się zdarzyć, że pracodawca będzie miał kilka podobnych kandydatów i wybierze właśnie Ciebie, bo dostrzeże w Tobie najwięcej pasji.
Do sedna
Zadanie trafnych pytań i celne uwagi na temat firmy i Twojego stanowiska sprawiają, że rekruter widzi od razu, że znasz się na tym co robisz, jesteś inteligentny i konkretny, a do tego rozumiesz problemy i oczekiwania firmy. Pokaż, że rozumiesz jego wątpliwości i masz na nie gotowe rozwiązania, a pracodawca od razu pozna, że trafił na odpowiedniego człowieka na tym stanowisku.
Zaangażowanie w rekrutacje
Pokaż, że zależy Ci na tym stanowisko i nie traktuj rozmowy kwalifikacyjnej jako zło konieczne. Przygotuj dodatkowe materiały na rozmowę (np. referencje, prezentacje), zadawaj dużo pytań dotyczących firmy i stanowiska, pokaż, że poświęciłeś czas na dowiedzenie się czegoś o profilu działalności pracodawcy. Może to się okazać przepustką do wymarzonej posady.
Postaw na osobowość
Osoba przeprowadzająca rekrutacje nie szuka tylko osoby z pewnym zbiorem kompetencji. Po przyjęciu do pracy będziesz też osobą, która powinna pomóc w budowaniu sympatycznej atmosfery w firmie i zgranego zespołu. Miła osobowość, optymizm, ciekawe zainteresowana są równie ważne. Pokaż, że nie jesteś tylko swoim CV, daj się polubić i poznać, a z pewnością zapadniesz rekruterowi w pamięć.