Nawet najbardziej lubiana praca czasem daje nam w kość. Tak po prostu jest. Stan permanentnego stresu jest oczywiście destrukcyjny dla naszego zdrowia, ale lekki dreszczyk emocji przed spotkaniem z przełożonym może nam wyjść na dobre. Warto obserwować swój poziom stresu w pracy – jeśli codziennie o 16:05 oddychasz z ulgą, nerwowo oglądając się za ramię, musisz się zastanowić nad pozytywną zmianą. Albo działu, albo swojej asertywności, albo firmy, albo nawet branży.
Stres to temat wciąż bardzo popularny, również ten na polu zawodowym. Jonathan Berent, autor książki „Work makes me nervous” przedstawia najpopularniejsze zawodowe lęki. Czy pasują również do Ciebie?
1. Rozmowy z szefem
Czy w windzie czy na dywaniku, rozmowy z przełożonym zawsze napawają nas lękiem. Informacja zwrotna od szefa, niezależnie czy pisemna czy ustna, wzbudza w nas lęk przed oceną lub utratą pracy.
2. Niekompetencja
Lub postrzeganie siebie jako osobę niekompetentną. I strach przed tym, że się wyda, że nasze braki zauważą współpracownicy lub szef. Jeśli to tylko niskie poczucie własnej wartości, warto szukać pomocy, np. przy rozmowie z profesjonalnym coachem. Natomiast jeśli Twoje obawy są uzasadnione, nie pomoże nic, poza rezygnacją ze stanowiska. Dlatego właśnie tak ważne jest, żeby pisać w CV tylko prawdę – nic nie jest warte stresu, jakie odczuwa pracownik, wykonując coś, o czym nie ma pojęcia.
3. Wystąpienia publiczne
O tak! Niezależnie, czy jest to kilkuosobowa grupa z Twojego działu czy konferencja, boimy się wystąpień przed innymi. Obawa przed krytyką, oceną czy wpadką może skutecznie nas paraliżować. Tymczasem ten lęk można opanować – jeśli takie wystąpienia to część Twojej pracy, warto spróbować.
4. Codzienne sytuacje
Korzystanie z firmowej toalety, wspólne posiłki, a nawet spotkania integracyjne mogą być dla niektórych osób przyczyną stresu. Introwertycy źle się czują we wszystkich sytuacjach, w których trzeba przekroczyć pole komfortu. Częstą przyczyną stresu w pracy jest również obawa o nieodpowiedni strój.
5. Zawalone terminy
Tłumaczenie się szefowi z zawalonego projektu, spóźnienia lub spraw, o których się kompletnie nie pamiętało jest jednym z największych koszmarów. Wiecznie goniące terminy są źródłem ogromnego stresu wśród pracowników i rodzą konflikty w zespole. W Twojej pracy gorączkowa gonitwa to codzienność? Zastanów się nad zmianą stanowiska lub branży.