Sytuacja gospodarcza i ekonomiczna Francji stoi pod znakiem zapytania, a ciężka sytuacja polityczna dla wielu może być powodem do rezygnacji z marzeń o życiu i pracy w tym pięknym kraju. Jednak wiele francuskich firm z dobrym skutkiem walczy z kryzysem ekonomicznym, inwestując i poszukując nowych ,wykwalifikowanych pracowników. To szansa dla wielu Polaków.
Szacuje się, że Polaków pracujących legalnie we Francji jest około 15 tysięcy. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że Francja jest piątą gospodarką świata. Wpływ na ten stan rzeczy ma wiele czynników, między innymi trudność języka, niechęć do cudzoziemców, wysoki koszt utrzymania i nie tak atrakcyjne zarobki, szczególnie dla budowlańców.
Kto ma szansę zarobić?
Wysoko cenieni są specjaliści, znający obok francuskiego również drugi język obcy, taki jak niemiecki lub angielski. Interesujące obszary to finanse i bankowość, medycyna i inżynieria. Przedstawiciele tych zawodów z dużym doświadczeniem, mogą próbować osiedlić się we Francji na stałej.
Inaczej ma się z pracą sezonową.
Tutaj miejsce znajdzie się w wielu sektorach.
1. Rolnictwo
2. Budownictwo
3. Sprzedaż
4. Hotelarstwo, turystyka, gastronomia
5. Zbiory, np. winorośli.
Atutem francuskiego rynku pracy jest również wymiar etatu, który wynosi 35 godzin. Liczba ta nie obowiązuje jedynie kilku zawodów, między innymi kierowników, pomocy domowej i przedstawicieli handlowych. Nadgodziny oczywiście są dodatkowo wynagradzane.
Płaca minimalna we Francji od 2009 roku wynosi 1337 euro brutto w miesiącu i nie mniej niż 8,82 euro brutto za godzinę pracy.