Wizualizacja celu. Jedni pochwalają, inni krytykują. Od samego wyobrażania sobie siebie za kierowniczym biurkiem na nim nie zasiądziemy, to jasne. Ale jeśli mówimy tylko o motywacji? Wszystkie chwyty dozwolone. Aby tylko skutecznie podniosły nas z fotela.
Stwórz więc dziś swoje idealne, wymarzone CV. Podobnie jak często robią osoby na diecie, oglądając zdjęcia wysportowanych osób, stwórz własną inspirację. Umieść tam wszystkie standardowe informacje: przebieg kariery zawodowej, twoje wykształcenie, kursy. Oczywiście nie błądź w chmurach, cel musi być jak najbardziej realny. Stworzenie CV, w którym z pracy z Żabki przeskakujesz od razu do Doliny Krzemowej nie ma sensu. Jak więc się za to zabrać?
Przeprowadzimy Cię krok po kroku.
Krok 1. Określ cel zawodowy.
Najpierw określ swój cel zawodowy, jeśli jeszcze go nie masz. Im bardziej konkretny, tym lepiej. Powiedzmy, że chcesz być kierownikiem oddziału w jednym z większych polskich banków. I na tę chwilę nie masz jeszcze żadnego doświadczenia w bankowości.
Krok 2. Znajdź w ofertach pracy różne stanowiska w obszarze, który Cię interesuje.
W bankowości to będzie (przykładowo):
Najniższy stopień: Stażysta, Młodszy doradca klienta
Średni stopień: Opiekun klienta indywidualnego, biznesowego
Cel: Dyrektor oddziału
Zapisane?
1. Przebieg kariery zawodowej już masz.
Wpisz go w CV, uwzględniając przepracowane lata, na podstawie wymagań pracodawców (tzn. jeśli na opiekuna klienta biznesowego, potrzeba wcześniej min. 4 lat doświadczenia w obsłudze indywidualnego, to taki okres pracy sobie wyznacz). Oczywiście, w rzeczywistości może okazać się, że awansujesz szybciej lub później, ale to nie istotne. Jeśli jednak to „później” nie nadchodzi, może powinieneś nad tym pomyśleć.
2. Oceń potrzebne kwalifikacje.
Sekcja "Doświadczenie" w Twoim CV już za nami. Teraz czas sprawdzić wymagania pracodawców na wybrane stanowiska. Wypisz wszystkie potrzebne kwalifikacje na najniższe stanowisko (młodszy doradca) i porównaj go z stanowiskiem celem (dyrektor oddziału). Najlepiej jeśli będą to wymagania z wielu ofert, z różnych banków.
Przykład: W ogłoszeniu na Młodszego Doradcę wymagane jest:
- wykształcenie minimum średnie
- umiejętność szybkiego uczenia się, inicjatywa, samodzielność
- łatwość w nawiązywaniu relacji
- doświadczenie w obsłudze klienta będzie dodatkowym atutem
- znajomość tematyki finansów będzie dodatkowym atutem
Przykład: W ogłoszeniu na Dyrektora Oddziału wymagane jest:
- doświadczenie na podobnym stanowisku, poparte sukcesami w sprzedaży
- znajomość lokalnego rynku finansowego
- najwyższa dbałość o obsługę klienta
- wykształcenie wyższe
- doświadczenie w zarządzaniu zespołem sprzedażowym
- biegła znajomość technik sprzedaży
- biegła znajomość MS Office
Tym sposobem, wyznaczyłeś sobie drogę "od zera do milionera". Wiesz już, od czego zacząć, aby dojść do celu, który sam sobie wyznaczyłeś. Wiesz już, czego wymagają pracodawcy na Twoje wymarzone stanowisko.
Co więc powinno pojawić się w pozostałych sekcjach Twojego CV?
Przykładowo:
- Studia w obszarze bankowości i finansów.
- Kursy i szkolenia z zakresu obsługi klienta i technik sprzedaży.
- Szkolenia z programów pakietu MS Office.
- Studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi.
Najlepiej, jeśli od razu wypiszesz wszystkie firmy, uczelnie, w których możesz zdobyć wymienione przez Ciebie kwalifikacje, wraz z kosztem każdej usługi.
Wypełnij swoje wymarzone CV. Wydrukuj i powieś na ścianie. Albo w innym widocznym miejscu. Tak, abyś nie tracił z oczu swojej kariery.
Co dalej? Zapisz się na kurs obsługi klienta. Odkładaj pieniądze na pozostałe szkolenia. Zdobądź pierwsze doświadczenia w sprzedaży, jeśli ich jeszcze nie posiadasz. A potem zacznij szukać pracy na najniższym stanowisku. Wszystkie zdobyte umiejętności przepisuj od razu do realnego CV. Uzupełniaj je systematycznie i na bieżąco porównuj z wymarzonym. Na końcu tej drogi będziesz wysyłał to upragnione przyszłym pracodawcom. Powodzenia!
Zdjęcie pobrane z : http://deathtothestockphoto.com/