Zjawisko wciąż jest jeszcze świeże. Pierwsze biuro coworkingowe na świecie powstało w San Francisco w 2005 roku. Może dlatego w naszym rodzinnym kraju jest to termin wciąż mało znany. Mimo że takich biur w Polsce jest już blisko 50. Co to jest coworking, skąd się wziął i komu może się przydać?
Coworking to możliwość wynajęcia miejsca do pracy ( a konkretnie biurka) w przestrzeni biurowej. Za kilka set złotych miesięcznie możesz mieć dostęp do ciekawie umeblowanego biura, w którym równocześnie z Tobą pracują inni przedstawiciele wolnych zawodów. Głownie graficy, programiści i tłumacze, ale również mikro przedsiębiorcy, osoby na kontraktach zagranicznych firm. Każda osoba, która swoją pracę wykonuje zdalnie.
Po co komu biuro, za które trzeba płacić, skoro w domu jest wygodna kanapa? Praca freelancera ma swoje ciemne strony. Są to przede wszystkim problemy z rozdzieleniem życia zawodowego od prywatnego, brak kontaktów towarzyskich, spadek motywacji lub po prostu nuda. Wszystkie te problemy może rozwiązać coworking. Szczególnie, że wynajmować takie biuro można nawet raz w tygodniu. Tak dla odmiany.
Co oferują biura coworkingowe? Poza nowocześnie urządzonym biurem, szybkim dostępem do internetu, sprzętem biurowym, takim jak skanery i drukarki, również eleganckimi salami konferencyjnymi, w których można spotkać się z klientami. Jest tu również kuchnia, w której można przygotować sobie posiłek, chillout room do relaksu, a nawet parking.
Ciekawą opcją dla małych firm jest również wynajęcie mikrobiura, z osobnym wejściem i recepcją, w których kilka osób może pracować razem, w osobno wydzielonym pomieszczeniu. Takie biura są urządzone i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty biurowe.
Wielbiciele tej idei znajdują jednak jeszcze inną, ważną zaletę tego rozwiązania. Możliwość nawiązania kontaktów biznesowych. W jednym miejscu spotykają się ludzie wolnych zawodów, otwarci na pomysły i wymianę doświadczeń. W takich warunkach łatwo o wymianę barterową, polecanie klientom czy pomysły na wspólne biznesy.
Coworking to ciekawe rozwiązanie, które jest odpowiedzią na rosnącą w Polsce liczbę ludzi wolnych zawodów. Jest to również dobry pomysł na biznes, jeśli posiada się spore fundusze początkowe (umeblowanie przestrzeni, koszty stałe związane z jej eksploracją) i siłę przebicia. Bo zjawisko w Polsce jest jeszcze mało znane, klientów będzie trzeba więc nie tylko znaleźć, ale i edukować.