Pod koniec rozmowy rekrutacyjnej pada więc standardowe pytanie „Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?”. Co robisz? Według rekruterów, krótka odpowiedź „Nie” to najgorsze, absolutnie niedopuszczalne, wyjście. Rozmowa kwalifikacyjna to nie monolog. Obie strony powinny mieć czynny udział w rozmowie
Najgorsze już za Tobą. Pokonałeś oblężenie, wyszedłeś zwycięsko z ostrzału pytań. Pod koniec rozmowy pada więc standardowe pytanie „Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?”. Co robisz? Według rekruterów, krótka odpowiedź „Nie” to najgorsze, absolutnie niedopuszczalne, wyjście. Rozmowa kwalifikacyjna to nie monolog. Obie strony powinny mieć czynny udział w rozmowie. Dla obydwóch stron jest ona równie ważna – pracodawca sprawdza, czy kandydat spełni się na danym stanowisku, a pracownik czy rzeczywiście jest to firma dla niego.
O co zapytać?
Warto przed rozmową spisać sobie wszystkie wątpliwości, mając przed sobą ogłoszenie pracodawcy. Sekcja obowiązków na tym stanowisku i oferta dla kandydata jest w tym momencie dla Ciebie najważniejsza. Nie bój się pytać o możliwość rozwoju kariery , wysokość pensji i zakres Twoich obowiązków. W pracy będziesz spędzał większość Twojego dnia, a z firmą zwiążesz się pewnie minimum na trzy miesiące wstępne –warto więc od razu zweryfikować swoje oczekiwania, niż martwić się później.
Pokaż zaangażowanie
Pracownik, który pyta o firmę – jej historię, cele i oczekiwania pokazuje, że interesuje go jej rozwój. Jest to ogromny plus dla rekrutera i odróżnia Cię od kandydatów, którzy nie zapytają o nic, bo interesuje ich tylko posada i wysokość pensji. Pokazuje Cię jako osobę profesjonalną, która zna swoją wartość i zanim zwiąże się z firmą na stałe, chce znać jej potrzeby. Dlatego nie bój się pytać i wchodzić w dialog z rekruterem. Wyjdzie to tylko na Twoją korzyść.
Poznaj lepiej stanowisko
Zadawaj jak najwięcej pytań odnośnie Twojego stanowiska: jak wygląda typowy dzień pracy, jakie są obecnie projekty, co wchodzi w skład Twoich obowiązków, ile jest osób w zespole, komu podlegasz lub kto będzie Twoim podwładnym. Im więcej informacji tym lepiej. Może to być cenna informacja, jeśli okaże się, że np. codziennie będziesz dużo korzystał z Excela, a Ty nie pamiętasz go już tak dobrze jak kiedyś. Będziesz miał jeszcze trochę czasu, aby odświeżyć wiadomości.
Nie bój się rozmawiać o pieniądzach
To już problem wszystkich naszych rodaków. O pieniądzach rozmawiamy z partnerem, narzekamy rodzinie, opowiadamy znajomym, tylko nie z osobą najbardziej zainteresowaną – szefem. Nie ma nic złego w rozmowie o finansach. Nikt nie ma złudzeń, że podejmujesz się tej pracy dlatego, że chcesz zarobić. Inaczej byłaby to nie praca, lecz hobby. Rozmowa o Twoich oczekiwaniach finansowych, rodzaju podpisanej umowy i wszystkich benefitach jest więc jak najbardziej na miejscu.
Przykładowe pytania :
Poniżej przedstawiamy listę przykładowych pytań, jakie możesz zadać rekruterowi:
1. Jakie są możliwości awansu?
2. Jaki jest typowy dzień pracy osób z mojego działu?
3. Ile osób liczy mój team?
4. Czy może Pan/Pani powiedzieć jakie wygląda dalsza część procesu rekrutacyjnego oraz kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi zwrotnej?
5. O jakiej umowie rozmawiamy?
6. Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę jako pracodawcę? Czy oferują Państwo benefity pracownicze?
7. Czy organizują Państwo szkolenia i kursy dla pracowników?