Jest to być może najtrudniejszy etap kariery. Po osiągnięciu wymarzonej posady okazuje się, że z różnych powodów nie jest ona dla nas satysfakcjonująca. Zmiana stanowiska, a nawet branży jest krokiem ryzykownym, ale często koniecznym. Postaramy się podpowiedzieć, jak tego dokonać, aby przejść przez ten etap obronną ręką.
Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie o powód naszej chęci zmiany zatrudnienia. Według badań blisko 70 % polaków decyduje się zmienić pracę z powodu nie satysfakcjonującej pensji. Jeśli ten przypadek dotyczy i Ciebie, przejdź do drugiej części artykułu, w którym podpowiadamy, jak awansować i dostać podwyżkę.
Jeśli jednak Twoja praca jest nudna bądź stresująca, nie zgodna z Twoimi zainteresowaniami i konieczna jest odmiana, możesz zastanowić się nad zmianą branży. Koniecznie dokonaj wcześniej balansu zysków i strat, oceń szanse i zagrożenia i postaraj się odróżnić, które z nich są realne, a które występują jedynie w twojej głowie. Impulsywność w tym przypadku jest złym doradcą. Zanim zostawisz pracę upewnij się, czy zmiana jest realna.
Zmiana pracy wiąże się z dużym stresem. Zostawiamy stabilizacje, ubity grunt, w którym być może czujemy się ekspertami i stawiamy ryzykowny krok w stronę nowego zatrudnienia. Zmiana pracy jest bardzo często związana również ze zmniejszeniem zarobków. Warto więc wcześniej przeanalizować swój budżet domowy pod kątem ewentualnych cięć.
Jak dobrze przygotować się do zmiany branży?
Krok I
Przeanalizuj wymagania pracodawców w nowej branży i skonfrontuj wyniki z Twoim doświadczeniem. Brakujące umiejętności i kursy możesz zdobyć jeszcze przed złożeniem wymówienia. To co najtrudniejsze do nadrobienia to oczywiście doświadczenie. Może uda się nabyć choć odrobiny praktyki po godzinach?
Krok II
Buduj sieć kontaktów. Im więcej osób będzie wiedziało o Twoich nowych kwalifikacjach i chęci zmiany branży, tym lepiej. Zawsze może znaleźć się ktoś, kto może być przydatny, np. informując o zwolnieniu etatu w swojej firmie.
Krok III
Poznaj branżę. Kursy to nie wszystko. Śledź portale i gazety branżowe, poznaj język i nowinki. Im szybciej poznasz nowe środowisko, tym lepiej dla Ciebie.
Krok IV
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby gdybyś znalazł nowego pracodawcę, zanim porzucisz dotychczasowego. Jeśli z różnych przyczyn jest to niemożliwe, upewnij się, czy Twoje oszczędności pozwolą Ci na w miarę spokojne poszukiwania nowego zatrudnienia.
Przebranżowienie jest trudne przede wszystkim z powodów psychologicznych. Warto zdać sobie sprawę, że znalezienie nowej pracy w odmiennej branży nie zamyka drzwi. Być może w trakcie wykonywania nowych obowiązków przypomnisz sobie, co tak podobało Ci się w poprzedniej pracy i postanowisz do niej wrócić. Może się też zdarzyć, że nowa branża również nie spełnia Twoich oczekiwań. Zawsze będzie można jednak wykorzystać zdobyte doświadczenie i wrócić na poprzednie stanowisko tylko w innej firmie. Kto wie, może powiew świeżości również zmieni Twoją decyzję?