Dla niektórych sprawa jest oczywista – zmieniają pracę jak przysłowiowe rękawiczki, nigdy nie zostając zbyt długo na jednym miejscu. Kiedy tylko praca przestaje ich rozwijać/satysfakcjonować/bawić lub wszystko to jednocześnie, bez mrugnięcia okiem, decydują się na zmianę miejsca pracy. Według badań w dzisiejszych czasach będziemy średnio zmieniać pracę od 4 do nawet 8 razy. W pokoleniu naszych rodziców i dziadków było to nie do pomyślenia. Teraz, w nowej erze rozwoju kompetencji, środowisko pracy bardzo się zmieniło.
Co jednak, jeśli perspektywa zmiany pracy przyprawia Cię o rozstrój żołądka? Nie wyobrażasz sobie tej zmiany i w zasadzie nie widzisz powodów, żeby porzucać pracodawcę? Przedstawimy Ci szereg powodów, dla których zmiana pracy na nową wyjdzie Ci na dobre.
1. Okazja do rozwoju
Trwanie kilka, a nawet kilkanaście lat na tym samym stanowisko to częsty błąd pracowników. Jeśli przez ten okres cały czas się uczysz, rozwijasz, awansujesz i uczestniczysz w specjalnych kursach i szkoleniach, to nie jest tak źle. Gorzej jak jest odwrotnie. W razie potknięcia, redukcji etatu czy czegokolwiek, Twój start w nowej firmie jest bardzo utrudniony. Rekruterzy niestety nie patrzą przychylnie na takie sytuacje - uważają, że pracownik się zastał, być może więc nie ma ambicji. Dlatego podjęcie pracy w nowej firmie jest świetnym rozwiązaniem. Nowi ludzie, nowe środowisko pracy, nowe obowiązki – wszystko to sprawia, że możemy się otworzyć na nowe możliwości i dalej rozwijać. A ciągły rozwój to jedna z najważniejszych rzeczy w naszej karierze.
2. Cięższy portfel
Pracując w tej samej firmie i zaczynając od pensji podstawowej, możesz liczyć na podwyżkę jedynie procentowo wyższą, od swojej pensji. Zaczynając w nowej firmie możesz zażądać więcej niż teraz zarabiasz. Statystyki są po Twojej stronie – nie tylko większość osób porzuca swoje stanowiska dla lepszych pieniędzy, ale i większości udaje się to osiągnąć. Dlatego jeśli chciałbyś więcej zarabiać (a kto by nie chciał?) przeniesienie do innej firmy może być dobrym pomysłem. Nie zapomnij jednak zapytać swojego szefa o podwyżkę – kto wie, może przychyli się do Twojej prośby i porzucenie obecnego stanowiska nie będzie konieczne?
3. Nowa energia
Nowa praca to zastrzyk nowej energii. Pracując wiele lat na tym samym stanowisku, szczególnie, kiedy nasze obowiązki się nie zmieniły, możemy czuć się bezpiecznie, ale jednocześnie…nudno. Po prostu. Dlatego zmiana firmy, stanowiska i środowiska dobrze nam robi. Jak jeszcze idzie to w parze z nowymi, interesującymi znajomościami i większą zasobnością portfela – nic tylko skakać z radości. Zafunduj sobie tą zmianę i poczuj, że znów jesteś na fali!
4. Nowy szef i nowe znajomości
Atmosfera w pracy jest bardzo ważna i często jest bezpośrednią przyczyną zwolnienia i odejścia do innej firmy. Jeśli nie znosisz swojego szefa, masz obgadujące koleżanki i irytujących kolegów z działu zastanów się poważnie nad zmianą miejsca zatrudnienia. Szkoda życia na nerwy z takiego powodu! Oczywiście w nowej pracy może się zdarzyć, że trafisz na jakąś niesympatyczną osobę lub wymagającego szefa. Ale warto spróbować, poza tym zaczynasz z czystą kartą - dużo więc zależy od Ciebie, Twojego charakteru i podejścia.
Zmiana miejsca pracy to zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Szczególnie, jeśli z obecnego stanowiska nie jesteśmy, z różnych względów, do końca zadowoleni. W takim wypadku zmiana niemal zawsze prowadzi ku lepszemu. Zdecydowany? Odśwież swoje CV, postaw cel i zacznij przeszukiwać oferty pracy. Życzymy powodzenia!