Miliony ludzi na całym świecie, w tym blisko połowa Polaków deklaruje, że formułuje swoje postanowienia noworoczne. Tymczasem statystyki są więcej niż przygnębiające – realizujemy jedynie 8% zamierzonych celów. Czy należysz do tej grupy?
Według danych Statistic Brain Research Institute i Uniwersytetu Scranton nasze postanowienia najczęściej są związane z rozwojem, edukacją i karierą (aż 47%!), następnie zdrowia i odchudzania (38%) oraz finansów (34%). Tworząc takie cele wszystkim przyświeca jedno – lepsze i szczęśliwsze życie. Niestety, aż 75% z nas w swoich postanowieniach nie wytrzymuje nawet więcej niż tydzień! Jeśli należysz do tej grupy lub co gorsza, w ogóle nic nie planujesz wychodząc z założenia, że postanowienia i tak się nie spełniają, mamy dla Ciebie wiadomość: Postanowienia się nie spełniają! Nic się samo nie wydarzy. Postanowienia się realizuje. Drobna różnica, prawda?
1) Zapisz i postaw w widocznym miejscu
Cele, które zanotowaliśmy tylko w naszej głowie lub napisaliśmy na kawałku kartki, który następnie wrzucimy na dno szuflady to strata czasu. Postanowienia powinny być ustawione w takim miejscu, żebyśmy mogli wracać do nich na bieżąco i analizować postępy. Może to być kartka przyczepiona do tablicy korkowej, dokument na pulpicie albo lista w plannerze czy kalendarzu. Dzięki temu nie stracimy z oczu naszych założeń.
2) Kroczek za kroczkiem
Każde postanowienie należy traktować jak projekt, który ma wiele podpunktów do zrealizowania. To nie tylko wygodne, ale i motywujące – kiedy widzimy nasze postępy, mamy ochotę na więcej. Planujmy nasze zadania i na bieżąco monitorujmy ich postępy. Świetne mogą być do tego również aplikacje do zarządzania zadaniami, takie jak Trello, Asana czy Any.do.
3) Postanowienia muszą być realne
Zostanę milionerem, supermodelką, zobaczę cały świat – to marzenia, które dla większości z nas są bardzo trudne, jeśli nawet nie niemożliwe do wykonania. Lepiej wyznaczyć sobie inne cele – dostanę awans, zwiększę zarobki z firmy o 20%, zacznę zdrowe odżywianie, odwiedzę 3 nowe kraje. Tak skonstruowane marzenia są bliższe realizacji.
4) Oceń wyniki z poprzedniego roku
Spójrz na swoją listę z zeszłego roku, jeśli takową stworzyłeś. Co udało się zrealizować, a co nie? Dlaczego? Jaki możesz z tego wysnuć wniosek? Co trzeba byłoby zrobić inaczej? Każda wskazówka może być cenna, jeśli pomoże nam być bardziej produktywnym w Nowym Roku.
5) Czy to naprawdę da mi szczęście?
Zanim rzucisz się w wir spełniania postanowień, zastanów się, czy naprawdę dobrze wykonałeś to zadanie. Czasem nie realizujemy postanowień, ponieważ w głębi duszy wiemy, że mamy inne pragnienia i marzenia. Nie widzimy więc w nich celu. Zadaj sobie pytanie: Co poczuję, kiedy postanowienie się spełni? Czy to jest to o czym marzę? I skup się na postanowieniach, które naprawdę są tego warte.