Poranek i wieczór to bardzo ważne etapy naszego każdego dnia. To jak będzie wyglądał jego początek i koniec, ma wpływ na wiele innych czynników – czy dobrze wykorzystamy nasz czas, czy będziemy mieli pozytywne podejście ,czy będziemy potrafi wyciągać wnioski z niepowodzeń. Dobry początek i dobry koniec dnia, choć to dwie strony medalu, różnią się od siebie jak dzień i noc. Jakie nawyki warto wprowadzić do naszej codzienności, abyśmy zyskali na czasie?
Poranek
To właśnie teraz jesteśmy najbardziej wypoczęci, dysponujemy największą energią i dobre pomysły same wchodzą do głowy. Udany początek dnia często też ma moc sprawczą, wpływając na jego całość – dzieje się tak dlatego, że dużo rzeczy w naszym życiu zależy od naszego podejścia. Energetycznie i pozytywnie nastawieni lepiej radzimy sobie w razie niepowodzeń, wychodząc z nich obronną ręką. Co jest najważniejsze, żeby dobrze rozpocząć dzień?
1. Relaks
Kubek gorącej kawy, ulubiona gazeta czy książka, relaksująca muzyka – tak powinien zacząć się każdy Twój poranek. Jeśli jeszcze raz kusi Cię, żeby przestawić budzik po raz kolejny, natychmiast przestań! Dodatkowe pół godziny snu wcale nie sprawi, że będziesz bardziej wypoczęty, ale za to zdezorganizuje Twój dzień i poranny bieg zepsuje Ci humor.
2. Zero mediów społecznościowych
Po przebudzeniu od razu sięgasz po telefon i przeglądasz Facebooka? To zły nawyk, który odziera nas z tego, co jest tu i teraz, od świata rzeczywistego. Dzięki temu tracisz cenne minuty, które możesz przeznaczyć na coś o wiele cenniejszego – przygotowanie pysznego i zdrowego posiłku, spacer do pracy, czy choćby chwilę na przemyślenia i rozmowy z bliską Ci osobą.
3. Zacznij od najtrudniejszych rzeczy
Rano mamy najwięcej energii, dlatego warto rozpocząć dzień od najtrudniejszych zadań. Ma to również inną zaletę – dzięki temu od razu uporamy się z priorytetami, aby następnie na spokojnie przejść do rzeczy mniej ważnych. Pozwala to nie tylko na satysfakcję ze skreślania rzeczy z listy to do, ale również na spokojną pracę, bez groźby zawalenia terminów.
Wieczór
Czas odpoczynku, ale również przemyśleń – jak minął mi dzień? Co udało się dzisiaj zrealizować? Co mnie spotkało pozytywnego? Przed snem warto się wyciszyć i zrelaksować, ale i również przygotować do następnego dnia. Jak to zrobić dobrze?
1. Być gotowym na jutro
Lista zadań na drugi dzień, ustalona na spokojnie i wedle najważniejszych priorytetów, sporządzana wieczorem ma dużo większe szanse powodzenia. Dlaczego? Ponieważ zmęczeni po całym dniu lepiej oceniamy ciężar poszczególnych zadań i nie przeszkadza nam w tej ocenie poranny entuzjazm. Dobrze również poświęcić czas na spokojne przygotowanie garderoby i jedzenia na drugi dzień – nie powinno to zająć więcej niż pół godziny, a czas ten możemy dodatkowo poświęcić przemyśleniom.
2. Ogarnij przestrzeń
Zasypianie i budzenie się w pokoju, w którym wszystko leży nie na swoim miejscu, sprawia, że podświadomie jest nam z tym źle. Wieczorem jest świetny czas na chociaż 30 minut porządków – przestawienie torebki na swoje miejsce, zmycie naczyń, pobieżne ustawienie rzeczy. Nie jest to oczywiście sprzątanie w pełnym słowa znaczeniu, pozwala jedynie na wprowadzenie względnego ładu do naszej codzienności.
3. Odpoczynek
Po całym dniu wypełnionym obowiązkami, wieczorem koniecznie musimy się zrelaksować. Lampka wina z drugą połówką, wyjście na kolacje ze znajomymi, dobry film czy spacer z psem – tylko do nas zależy, jakie czynności wybierzemy. Pamiętajmy, że jest to tak samo ważne, jak przygotowanie do pracy. Zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym to jedna z podstaw szczęśliwego życia.