„Gorszy od nieprzygotowanego kandydata, jest tylko nieprzygotowany rekruter” – zgodnie z popularnymi branżowym przysłowiem, przed przeprowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami, warto wypisać sobie najważniejsze cele, które chcesz osiągnąć na tym etapie. W artykule przedstawiamy ogólne zagadnienia, które warto rozszerzyć o cele dopasowane do Twojej rekrutacji.
Wyłonienie najlepszych kandydatur
Rozmowa kwalifikacyjna to czas na eliminacje kandydatów o podobnym profilu, których nie dało się wyróżnić na podstawie samych aplikacji. Już wstępna weryfikacja zawartości CV i rozmowa zazwyczaj pozwala zebrać faworytów na oferowane stanowisko.
Pytania szczegółowe
Wywiad z kandydatem to czas na sprawdzenie wszystkich informacji, jakie wymaga stanowisko – nie tylko dopytanie o istotne informacje, które nie były zawarte w CV lub które z pewnych względów budzą nasze wątpliwości. Warto przeprowadzić test języka obcego (jeśli jest wymagany), zlecić wykonanie technicznego zadania (np. sprawdzającego poziom znajomości programów) lub kilku pytań, które pozwolą nam poznać osobowość kandydata.
Poznanie oczekiwań
Obustronne poznanie oczekiwań i wymagań, między kandydatem, a pracodawcom to jeden z podstawowych zadań rekrutacji. Po poznaniu kandydata należy przedstawić szczegółowo firmę: jej historie, dział, w którym będzie pracował kandydat oraz wysokość pensji, benefitów, podział obowiązków i wiele innych, kluczowych zagadnień. Podczas dobrej rozmowy kwalifikacyjnej nie powinno zabraknąć pytań z drugiej strony – warto poznać oczekiwania kandydata. W razie sporów, dobrym rozwiązaniem są negocjacje.
Pozytywne wrażenie
Na rozmowie nie tylko kandydat powinien pokazać się z jak najlepszej strony. Spotkanie z rekruterem to zazwyczaj jedno z pierwszych spotkań kandydata z firmą –warto więc przedstawić ją w jak najlepszym świetle. Pozytywna atmosfera, przedstawienie zespołu, chwila na poznanie się, opowieści o firmie – to tylko kilka możliwości.
Zatrudnienie
Celem rekrutacji jest obustronna korzyść: zatrudnienie odpowiedniego pracownika na konkretne stanowisko i jednocześnie znalezienie dobrej, satysfakcjonującej pracy dla kandydata. Jest zwieńczeniem najtrudniejszego etapu, jakim jest przeprowadzenie rozmów z kandydatami na stanowisko.