Masz rozmowę kwalifikacyjną w innej firmie i Twój przełożony się o tym dowiedział? Mogą Ci grozić poważne konsekwencje. I choć samo szukanie pracy nie musi być wystarczającym powodem, aby zwolnić pracownika, pracodawca może to zrobić.
Umowa na czas określony
Wszystko zależy od rodzaju umowy. W przypadku, kiedy pracownik posiada umowę o pracę na czas określony, pracodawca nie ma obowiązku podania przyczyny zwolnienia. Oznacza to, że bez słowa wyjaśnienia możesz dostać wypowiedzenie, nawet nie zdając sobie sprawy, że bezpośrednią przyczyną jest wysłanie CV do innej firmy. Nie inaczej jest w przypadku umów cywilnoprawnych.
Umowa na czas nieokreślony
W przypadku, kiedy pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, sprawa jest bardziej skomplikowana. Pracodawca nie może zwolnić takiego pracownika bez podania przyczyny wypowiedzenia. Aplikacja do innej, konkurencyjnej firmy, może być uznana za niewystarczający powód do zerwania umowy. Przełożony może jednak podać za powód zwolnienia inną przyczynę – np. utratę zaufania do swojego pracownika, a to jest już powód, który powinien być wystarczający, żeby otrzymać wypowiedzenie zgodnie z istniejącym prawem.
Zwolnienie dyscyplinarne
A co z dyscyplinarką? Jest ona możliwa wtedy, kiedy w umowie o prace masz zapis, że nie możesz pracować z podmiotami konkurencyjnymi. Wtedy należy dowiedzieć się, jak można interpretować taki zapis, bo nie oznacza to, że samo wysłanie CV może być od razu odebrane jako działanie na rzecz konkurencji. Póki nie zaczniesz pracować w nowej firmie, teoretycznie nie można nic Ci zarzucić. Tak czy tak, pracodawca i tak może zwolnić nielojalnego pracownika.
Jak szukać pracy?
Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz szukać nowej posady. Warto jednak znać swoje prawa i liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami. I co najważniejsze – robić to dyskretnie i z wyczuciem.
źródło grafiki : https://stocksnap.io